Kladenský symfonický orchestr
Kladenský symfonický orchestr navazuje na činnost svých předchůdkyň, k jejichž odkazu se hlásí, a jimiž byly Kladenská Filharmonie a Středočeská filharmonie, které od roku 1901(respektive od roku 1902) a od roku 1922 provozovaly symfonickou hudbu a založily tradici o jejíž udržení a rozvíjení Kladenský symfonický orchestr usiluje. Podnětem k založení Kladenské filharmonie (08.03.1902 - první zápis v kronice, 09.03.1902 - první koncert, červen 1902 - schváleny stanovy a zvolen výbor) bylo hostování České filharmonie v Kladně na podzim roku 1901. V čele orchestru stanul žák Antonína Dvořáka - Hynek Kubát. Činnost Středočeské filharmonie, která pod tímto názvem působila od 19.04.1922, je spjata s budovou kladenského divadla a s dirigentem Josefem Vašatou a jeho syny Rudolfem, Karlem a Zdeňkem. Další etapa symfonického orchestru je spojena s SONP Kladno a Domem kultury a zejména s dirigentem Ladislavem Vojtou. Od roku 1995 je těleso občanským sdružením a působí pod názvem Kladenský symfonický orchestr. Orchestr je členem České asociace neprofesionálních komorních a symfonických těles a současně členem evropské a světové federace orchestrů.
S orchestrem jako sólisté vystupovali vedle vlastních členů i osobnosti velkého hudebního světa. Před mnoha lety to byli houslový virtuosové František Ondříček a Jaroslav Kocián či operní pěvkyně Ema Destinová, později pak houslisté Václav Snítil, Jaroslav Svěcený, Jiří Panocha, Pavel Zejfart, Ivan Ženatý, Václav Hudeček, violoncellisté Daniel Veis a Jiří Bárta, klavíristé Jiří Hubička, Miloš Bok, Jan Čech, Kazuko Nagatomi, operní pěvci Yvona Škvárová, Josef Moravec, francouzský zpěvák Jean Dubois a mnozí další.
Spolupráce s kvalitními dirigenty je společným znakem celé historie orchestru. Od roku 1981 se za dirigentským pultem vystřídali Jan Snítil, Vítězslav Podrazil, PHDr. Jiří Mikula, Martin Klepetko, Adolf Melichar, Zbyněk Muller, Jiří Hájek. V současnosti s orchestrem jako dirigent spolupracuje Mgr. Karel Procházka, který je také violoncellistou orchestru, sólovým zpěvákem, sbormistrem a uměleckým vedoucím pěveckého souboru Chorus Carolinus a také skladatelem. Hlavním dirigentem orchestru je prof. doc. Vlastimil Mareš, děkan Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. S Kladenským symfonickým orchestrem se setkal poprvé v roce 1996 a od roku 1998 s ním spolupracuje dodnes. Vlastimil Mareš studoval dirigování jako soukromý žák mistra Libora Peška. Tuto zajímavou nabídku dostal při jejich společném vystupování s Liverpoolskou filharmonií. Dirigoval zejména orchestr v Českých Budějovicích a Plzeňskou filharmonii. Jako dirigent byl pozván ke spolupráci na projektu festivalu Ameropa, který je založen na kooperaci hudebníků Ameriky a Evropy a kde se střídají v pořádání města obou kontinentů.
Hlavní dirigent Kladenského symfonického orchestru Vlastimil Mareš se nevěnuje jenom dirigování, ale je znám především jako vynikajícící klarinetista. Obor klarinet studoval ve třídě prof. J. Hlaváče na Plzeňské konzervatoři. Po absolvování Akademie Múzických umění v Praze se stal 1. klarinetistou Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, je členem Pražského dechová kvinteta, uznávaným sólistou. Své mimořádné hudební nadání prokázal na mezinárodních soutěžích, kde získal vesměs 1. ceny - např. Concertino Praga, soutěž K. Kurpinského v Polsku, Markneurkierchen v Německu, Pražské jaro. S velkým úspěchem pro něj skončily soutěže v Paříži a v Římě, kde postoupil až do úzkého čtyřčlenného finále. Jeho nahrávky jsou dnes velmi vyhledávané a uznávané doma i v zahraničí (CD roku 96 - Paříž, Gramy Asia 97 - Soul, Gramy classic 93 - Praha). Jako sólista vystoupil na podiích mnoha zemí včetně USA, Japonska i Velké Británie.
Těžiště umělecké činnosti Kladenského symfonického orchestru spočívá v pořádání koncertů v kladenském divadle (Městské divadlo Kladno). Orchestr stál při zrodu projektu Antonín Dvořák a náš kraj, v rámci kterého koncertoval ve Slaném a Kladně. Opakovaně účinkoval na zámku v Třešti při příležitosti mezinárodní vědecké konference pořádané Akademií věd České republiky, opakovaně vystupoval na Národním festivalu neprofesionálních a symfonických těles, koncertoval v dalších městech České republiky (Mnichovo Hradiště ...). V roce 1988 přijal orchestr pozvání na Orchestrální seminář v Bad Alexandersbadu, který vyvrcholil koncertem v Selbu. V příštím roce přišla pozvánka z Mnichova na Mezinárodní festival neprofesioánálních orchestrů. V roce 1990 začala spolupráce a výměnné koncerty s orchestrem z Hamburku (Wandsbeker Sinfonieorchester Hamburg), která spolu s krásným přátelstvím trvá doposud. Účinkování orchestru ve Francii je spjato zejména s rokem 1992. V roce 2000 byly navázány kontakty s orchestrem z Velké Británie (Wansworth Symphony Orchestra). Sté výročí orchestru završil v roce 2002 slavnostní koncert, na němž zazněl cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany a to za aktivní účasti hostů ze zahraničních orchestrů (Wandsbeker Sinfonieorchester Hamburg z Německa, Wansworth Symphony Orchestra z Velké Británie). Přijeli i hosté z Francie a Mnichova. Pozvání k dirigentskému pultu přijali i dirigenti, kteří s orchestrem v minulosti spolupracovali.
V roce 2012 vstupuje Kladenský symfonický orchestr do své 110. koncertní sezóny.
informace
název:
Kladenský symfonický orchestr
sekce:
Česká ANKST
kategorie: Symfonické orchestry
rok založení:
1902
počet členů:
35
adresa:
Benešovská 3157
27201 Kladno
e-mail: hana.teprikova@seznam.cz
oficiální prezentace: http://www.orchestrkladno.cz
Hudební těleso bylo zobrazeno 10865x